Конспект заняття для дітей старшої групи :
«Мандрівка рідним краєм»
Мета : розвивати у дітей
мовленнєву компетентність , увагу , зорову пам'ять , словесно – логічне
мислення , креативність , допитливість .
Виховувати у дітей патріотичні почуття , інтерес до географії та історії рідного
краю , гордість за свою країну , інтерес до декоративно – прикладного
мистецтва.
Вчити орієнтуватися на мапі України
, знаходити північну , південну , західну , східну та центральну частини ;
розпізнавати кольори природних зон України ( мішані ліси , лісостеп , гори ,
степ). Дати знання про найбільш відомі місця в Україні . Закріпити знання про
заснування столиці України та мешканців морів ; про предмети народного
декоративно – прикладного мистецтва . Навчати малювати візерунки із рослинних
елементів за мотивами петриківського розпису . Прилучати до традицій
українського мистецтва .
Матеріали : мапа природних зон України ; мультимедійний проектор ,
презентація « Мандрівка рідним краєм» ; вироби декоративно – прикладного
мистецтва ; гра « Склади з частин ціле»; фарби , пензлики , вода , вологі
серветки , зразок ; дощечки з паперу .
Хід заняття .
Психогімнастика:
-
Добрий ранок !
-
Добрий ранок!
Сонце ,
поле і травичка ,
Небо ,
сонце , синя річка.
- Добрий
ранок , краю мій !
Ніжний,світлий , дорогий !
І гостям
теж добрий ранок !
Раді
бачити вас всіх .
( Звучить
пісня « Країна моя» , діти переглядають коротеньке відео про красу рідного краю
)
-
Діти , подивіться на екран , який наш рідний край !
-
Діти, як називається наша Батьківщина ?
( Відповіді
дітей ).
-
Так ми живемо в Україні . Наша Батьківщина велика й прекрасна . В ній ліси та долини ,
широкі квітучі поля й річки .
Я хочу , щоб ми з вами запалили свічечку , і у
ваших сердечках запалав вогник , що ви – українці . Щоб ви пронесли вогник
через усе своє життя . Любіть свою
Батьківщину !
- А що означає для вас Батьківщина ?
( Діти
передають по колу свічечку )
( Відповіді
дітей )
-
Батьківщина - це
сонце в небі .
-
Батьківщина – це ліс осінній .
-
Це домівка твоя і школа ,
-
Це гаряче сонячне коло .
-
Батьківщина – це труд і свято .
-
Це твої найщиріші друзі ,
-
Це бджола у веснянім лузі ,
-
Батьківщина - це рідна мова ,
-
Це дотримане чесне слово .
-
Батьківщина - це
степи широкі ,
-
Це безкраї моря .
-
Батьківщина – це мудра казка .
-
Батьківщина – це дрімучі ліси .
-
Це високі гори .
-
Батьківщина – це багаті лани ,
-
Це мальовничі села
,
-
Батьківщина – це калина під вікном рідної хати .
-
Батьківщина – це наша славна історія .
( Діти
сідають на стільчики ).
Вихователь
: Діти ,
послухайте уважно легенду.
-
Кажуть , коли Бог роздав народам землю , українці піснями
і молитвами славили його. А коли прийшли до нього , то Всевишній уже роздав свої володіння . Але , залишив
невелику територію від Карпат і до Дону , аби оселитися на землі серед людей .
Та побачивши українців , Він забувши про все на світі , відав їм цю благословенну
землю . Ось така легенда існує про українців і про нашу чудову землю даровану
Богом .
-
Діти я хочу запросити вас у подорож по Україні .
-
Хотіли ви помандрувати по Україні ?
Ми будемо мандрувати … ( Виставляє мапу України )
-
Що це ? Так , мандрувати мапою України . Ми відвідаємо
найкрасивіші , найзнаменитіші місця України . Погляньте на карту України .
Великі простори займає наша земля , де з давніх- давен живе народ .
Північна частина України (показую на мапі ) знаходиться вгорі мапи , південна -внизу ,
західна – ліворуч від вас , східна – праворуч від вас і центральна - по центру .
-
Скільки частин я вам показала? Назвіть їх . Зверніть
увагу на кольори на карті . Як ви гадаєте , що означає зелений колір ? (ліси)
Салатовий ? (лісостеп). Коричневий ? (гори).Жовтий? (степ)- показую на карті .
-
Давайте спочатку відвідаємо столицю нашої країни . Назвіть
мені її. Київ знаходиться у північній
частині України .
Красиве , зелене місто Київ , про нього поети
пишуть вірші , композитори складають пісні .( слайд 1 )
( Вірш про
Київ розповідає дитина )
Красиве місто на Дніпрі
Із здавна люблять люди .
У нім весняної пори
Цвітуть каштани всюди .
Це місто древнє й молоде .
Нема такого більш ніде ,
І героїчне і красиве .
Столиця України – Київ
.
( слайд 2 )
-
Діти , чи знаєте ви , кому цей пам’ятник ?
За давньою легендою місто Київ збудували три брати
: Кий , Щек , Хорив , а з ними їхня сестра Либідь , і на честь старшого брата
Кия назвали місто Києвом .
- Діти , а яка річка протікає через Київ ? (слайд 3 )
-
Давайте заглянемо у центр Києва .(слайд 4 )
-
Як називається відомий майдан Києва?
(Відповіді дітей )
Вихователь : Продовжуємо нашу подорож далі по
північній частині України . Зверніть увагу на мапу . Які кольори переважають ?
- Що вони означають ? (мішані ліси )
- Так , дійсно , на півночі України багато лісів .
- Пригадайте , які лісові звірі живуть у північній
частині України?
- Подивіться , чи всіх звірів назвали ?
( слайд 5 ,
6 )
-
Молодці !
-
Рухаємось далі мапою України . ( Показую на карті )
-
В яку частину України я пропоную подорожувати ?
-
Який колір переважає на мапі ?
-
Що він означає ? (степ )
-
Так , на півдні України розкинулися степи , порослі
травами , а дерева зустрічаються тільки по ярах або посаджені людиною.
-
Подивіться уважно на мапу і скажіть , чим особливий
південь України ? ( є моря )
(слайд 7 ,
8 )
-
Назвіть , які моря є в Україні ?
-
Назвіть морських риб ,
яких ви знаєте ? ( слайд 9 )
-
На півдні на березі Чорного моря є велике місто Одеса .
Може хтось із вас там відпочивав ?
-
Всі , хто хоч раз побував
у Одесі , обов’язково ідуть по знаменитих Потьомкінських сходах . (
слайд 10 )
Вони дуже високі і мають 192 сходинки .
В підведеній частині України знаходиться
заповідник « Асканія – Нова» .
- Що таке заповідник ? ( це спеціально виділена
територія лісу , степу для збереження рідкісних видів рослин і тварин ).(слайд 11, 12 )
- Запрошую вас відвідати західну частину України .
Подивіться на мапу .
- Які кольори переважають тут ?
(
коричневий - гори , салатовий – лісостеп )
-
Лісостеп – це територія , де зустрічаються ділянки і лісів , і степів .
-
Подивіться уважно на мапу і скажіть , чим особливий цей
край ? ( гори)
( слайд 13
, 14 )
-
Хто знає , як звуться ці гори ? ( Карпати )
-
Так , це Карпати . Вони приваблюють своєю красою і
незмінно дивовижні в усі пори року . У Карпатах дуже багато лісів з високими
деревами . (слайд 15, 16)
-
Нагадайте з якими саме ? ( смерека , ялина , модрина ,
дуб , граб , липа , бук )
-
Діти , а ви хотіли б зараз побувати на березі гірської
річки ?
Підійдіть до мене , заплющіть очі
, і уявимо , що ми біля гірської річки . (
Відео « Гірська річка )
-
Що ви чуєте ?
-
Як ви думаєте , чому вона так шумить ?
У гірських річках вода швидко рухається . Як ви
думаєте , чому ?
- У гірських річках вода тече згори донизу , тому
така шумлива .
На Західній частині України знаходиться місто
Косів .
-
Що ви знаєте про це місто ? ( слайд 17)
-
Назвіть вироби косівських майстрів . Правильно ви
впізнали . А тепер - увага ! На наступній
картинці декілька виробів зникають , а ви скажіть , чого не стало . ( слайд 18)
-
Чого не стало ?
-
Що ви знаєте про місто Яворів ? Це місто знаходиться на
заході України . ( слайд 19)
-
Назвіть вироби яворівських майстрів . І знову – увага ! На наступній картинці якісь
предмети будуть зайвими . ( слайд 20)
-
Що тут зайве ?
-
Які ж ви молодці , справились з цими завданнями .
-
Діти , а що вам нагадує слово Буковель ?
Так , це чудовий лижний курорт . ( слайд 21)
-
Хто поїде – не пошкодує .
Фізкультхвилинка
Ми крокуєм , ми крокуєм ,
Україною мандруєм .
Ось побачили Карпати .
Як вершини нам дістати ?
Заглядаємо в озерця .
Не торкнутися нам денця !
Далі ми йдемо поважно .
Шлях долати нам неважко .
Порівняйтесь , усміхніться .
Батьківщині поклоніться
Все навколо роздивіться ,
Кругом себе оберніться ,
Раз присядьте , два присядьте ,
На місця тихенько сядьте .
-
Тепер помандруємо у східну частину України .
-
Який колір переважає на карті ? ( жовтий)
-
Що означає жовтий колір ? ( степ)
-
Так , це степова зона України .
На сході багато шахт ( слайд 22) , бо ця частина
України багата вугіллям . Воно знаходиться глибоко під землею . Для того , щоб
його знайти , копають глибокі шахти . Туди опускаються люди і видобувають
вугілля . ( слайд 23 )
-
Як ви думаєте , для чого потрібне вугілля ?
Основне призначення вугілля для роботи
електростанцій . (слайд 24)
-
А електростанції потрібні для того , щоб у нас була
електроенергія .
В скількох частинах України ми були
?
- А де не були ?
- Так , в центрі України . В центральній частині України знаходиться відоме
місто Полтава . (слайд 25)
В Полтавській області знаходиться місто Опішня . І ви знаєте , що воно
знамените майстрами . Якими майстрами ?
- Прошу сісти за парти .
У кожного з вас на столі лежить виріб опішнянських майстрів , але
розрізаний на частини . Ваше завдання : скласти з частин ціле і назвати цей
виріб .
( Виконання роботи дітьми )
-
Тепер перевіримо себе . Назвіть вироби опішнянських
майстрів .
-
Молодці ! Діти ,
пропоную повернутися на килимок і вирушити далі у подорож .
-
Саме в Полтавській області знаходиться село Сорочинці .
-
Ви чули коли –не будь про це село ?
-
А про Сорочинський ярмарок чули? (
слайд 26)
-
Що таке ярмарок ? ( це місце де продають і купляють речі)
-
Подивіться ілюстрації і скажіть одним словом , що можна
купити на ярмарку ? (слайд 27 )
(Діти
називають узагальнюючі слова . )
-
Молодці !
-
Багата українська земля народними умільцями . Кожна
область , кожний район славиться своїми витворами народних умільців . Серед них
гончарі , різьбярі по дереву , вишивальниці , художники …Людина завжди прагне
до прекрасного . Ось ви любі діти , який би обрали для себе дім – простий ,
сірий , темний чи веселий , яскравий ,
прикрашений? (Відповіді дітей ).
-
Є на Україні на Дніпропетровщині село Петриківка . З
давніх -давен жителі того села почали прикрашати свої хати красивими малюнками
. Оздоблювали стіни мальовничими квітами , травичкою , ягодами . Не можна було
знайти в цьому селі жодної хати , яка б не була розмальована . ( слайд 28, 29)
-
Казкові квіти розквітали на стінах побілених хат ,
навколо вікон , навколо печі . (слайд 30
) . Пізніше і в наші часи такі візерунки широко використовують в оздоблені
побутових предметів ( посуду , скриньок ) , в книжковій графіці , в розписі
тканини і т.д.
Чудові квіти стали особливістю петриківського
розпису . ( слайд 31 , 32)
-
Сьогодні я вам
хочу запропонувати спробувати відтворити петриківські візерунки та стати
справжніми майстрами . Сідайте за столи . (Діти
сідають за столи )
-
Окрім пензля петриківські художники використовують
стеблини , а ягоди та деякі квіти малюють просто пальцем . Давайте і ми
спробуємо прикрасити дощечку візерунком з калиною вже знайомим для вас способом
. Малювання пальчиком . Незабувайте користуватися серветкою .
(
Самостійна робота дітей . Лунає спокійна лірична мелодія )
-
Які гарні у вас вийшли роботи ! Мені вони дуже
сподобалися . А чи подобаються вони вам ?
З яким видом декоративно –прикладного мистецтва ми
з вами познайомились ? ( Петриківський розпис )
Підсумок .
-Діти , сподобалась вам наша подорож ? Що вам
сподобалось найбільше ? Що ви можете сказати про нашу Україну ?
- А знаєте , що я хочу
сказати ?
Я люблю
Україну !
Немає коментарів:
Дописати коментар